Wada czy zaleta?

Wada czy zaleta?

W poprzednim wpisie naszego cyklu Fitness dla umysłu pisaliśmy o rozwijaniu zdolności dokonywania skojarzeń. Dzisiaj kolejna zdolność twórcza, którą warto w sobie rozwijać, a mianowicie transformowanie.

Czym jest transformowanie?

Dokonywanie transformacji polega na zmienianiu wybranych parametrów obiektu czy procesu. Jednym z ćwiczeń rozwijających tą zdolność jest zamiana wad w zalety i zalet w wady. Zazwyczaj opisując osoby czy przedmioty posługujemy się wadami lub zaletami. Na przykład konferencja może być inspirująca, ale za długa, nasz rozmówca może być ciekawy ale zbytnio gadatliwy, zaś wyprawa w góry pełna pięknych widoków ale męcząca…

A gdyby tak popatrzeć nieco inaczej? Na przykład zastanowić się, co dobrego wynika z faktu, że konferencja była długa? W jakich okolicznościach jej inspirujący charakter byłby wadą? Jakie plusy wynikają z gadatliwości rozmówcy? Kiedy i w jaki sposób piękne górskie widoki mogą być wadą wycieczki?

Zielone i czerwone

Podczas naszego wystąpienia na TEDx Warsaw Presidential Palace zaproponowałyśmy uczestnikom wspólną zabawę: Na zielonych kartkach mieli wypisać cechy najlepszej restauracji, natomiast na czerwonych – cechy najgorszej. Następnie poprosiłyśmy ich, aby te zielone kartki rzucili do nas na scenę, wzięli do ręki czerwone kartki swojego sąsiada i wypisane wady przekształcili w zalety tak, żeby powstała naprawdę najwspanialsza restauracja świata. Czy im się udało? Jak na minutę pracy efekt był całkiem niezły – zresztą zobaczcie sami na filmie :)

Podsumowanie

No dobra, cała ta zabawa w dokonywanie transformacji brzmi fajnie, ale po co mi to? Z mojej perspektywy jest to jedna z tych umiejętności, które mocno ułatwiają życie. Przykładowo przez wiele lat uważałam swój perfekcjonizm jako wielką zaletę. A potem dostrzegłam ciemne strony tej cechy: niską produktywność przez zbędne skupianie się na szczegółach, zaniżoną samoocenę – bo przecież widzę każde niedociągnięcie i zawsze można wszystko zrobić lepiej. Mając świadomość tych wad, bardziej świadomie podejmuję decyzje, co pozytywnie wpływa na moją efektywność.

Z kolei dostrzeganie zalet w cechach drugiego człowieka (np. ciekawskość może się zamienić w otwartość czy ciekawość świata, upór w stanowczość, a w nadopiekuńczości można dostrzec życzliwość i chęć niesienia pomocy) ułatwia rozmowę, poprawia relacje i atmosferę między ludźmi, a to przekłada się na lepszą współpracę i daje wiele satysfakcji.

 

 

 

 

 

Nie bądź taki, podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *