Jak przygotować swoje pierwsze konferencyjne wystąpienie?

Jak przygotować swoje pierwsze konferencyjne wystąpienie?

2 marca w wielu miastach na całym świecie odbywały się warsztaty przygotowujące początkujących mówców do wystąpienia na konferencji technicznej. Warsztaty były skierowane do wszystkich chętnych osób, które z jakichś względów obawiają się wystąpień publicznych: czy to ze względu na niepewność samej obecności przed publiką, brak doświadczenia, trudność w zdecydowaniu się co do wyboru tematu, wątpliwości co do atrakcyjności tematu wystąpienia, czy po prostu ze względu na brak wiedzy o konferencjach, które mogłyby być zainteresowane daną prezentacją.

Żeby pomóc zainteresowanym osobom w przygotowaniu się do takiego wystąpienia, powstała inicjatywa Global Diversity CFP Day, która w tym roku objęła swoim zasięgiem 80 miast na 6 kontynentach, a ja jako członkini FLIKa miałam przyjemność współprowadzić taki warsztat w Budapeszcie.

CFP Day w Budapeszcie

2 marca rano spotkaliśmy się z uczestnikami w przepięknym wnętrzu zabytkowej kamienicy (a właściwie pałacu) Párizsi Nagy Áruház przy jednej z głównych alej Budapesztu. Reprezentacyjna Andrassy ut to aleja, pod którą przebiega najstarsze metro kontynentalnej Europy. To ulica drogich sklepów, przereklamowanych restauracji. Tu mieści się Opera i kilka muzeów. Dalej to centrum nocnych imprez, a jeszcze dalej spokojna dzielnica willowa z ambasadami wielu krajów, aż do Placu Bohaterów. Brzmi imponująco? O tak!
W cudnie odrestaurowanych i przystosowanych do organizacji spotkań, warsztatów, konferencji, a także zaadaptowanych na biura wnętrzach gościł nas IBM Budapest Lab.

Od rana do późnego popołudnia pracowaliśmy z uczestnikami warsztatu nad wyborem tematu wystąpienia konferencyjnego, analizowaliśmy słabe i mocne strony zaproponowanego tematu: które części prezentacji mogą być najbardziej interesujące, jakie wątki warto rozwinąć, a na jakie szczególnie uważać, na przykład gdy temat dotyczy różnic międzykulturowych i odmiennego podejścia do realizacji zadań w obrębie tego samego projektu. W takich przypadkach łatwo poddać się uogólnieniom i stereotypom.

Każdy z uczestników pracował nad własnym tematem, szkolił się w przedstawieniu pomysłu na wystąpienie, pisał streszczenie i krótką notkę biograficzną na potrzeby konferencji. Dodatkowo pod koniec warsztatów mieliśmy do dyspozycji fotografa, który zrobił odpowiednie zdjęcia profilowe gotowe do załączenia przy zgłoszeniu na konferencję. Jednym słowem, warsztat miał na celu przygotowanie uczestników do udziału w konferencjach od A do Z.

Oczywiście takie umiejętności wykorzystać można nie tylko podczas konferencyjnych wystąpień. Jedna z uczestniczek pracowała nad swoją prezentacją w ramach studiów. Przydzielony jej z góry przez prowadzącego zajęcia temat był dla niej sporym wyzwaniem, dlatego zdecydowała się na uczestnictwo w warsztatach. Miło było usłyszeć pod koniec dnia, że informacje od mentorów, udzielone rady i wymiana doświadczeń były jej bardzo pomocne.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku wiosną spotkamy się w Krakowie, żeby w ramach tej samej inicjatywy Global Diversity CFP Day dopracować pomysły Waszych wystąpień!

P.S. Podczas warsztatów mieliśmy okazję do wspólnego zdjęcia :) Oprócz pracy był też czas na przerwy, łącznie z przerwą obiadową, oraz na wspólne poznanie się w luźnej atmosferze.

 

Nie bądź taki, podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *