InGenius – Silnik innowacji

InGenius – Silnik innowacji

Na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia w nauczaniu kreatywności, innowacji i przedsiębiorczości na Uniwersytecie Stanforda, profesor Tina Seelig napisała książkę “InGenius”, w której stara się odpowiedzieć na pytania: “skąd się biorą pomysły?” oraz “co wpływa na naszą kreatywność?”. Tak powstał model “silnika innowacji”, który ukazuje sposób, w jaki myślimy o kreatywności i innowacji jako jednostki, zespoły czy organizacje. Model ten jest zbudowany jako wstęga Möbiusa, uwzględniając zarówno to, co dotyczy naszego wnętrza: nastawienie, wiedzę oraz wyobraźnię, jak i nasze otoczenie: zasoby, kulturę i środowisko. Wiedza dostarcza paliwa wyobraźni, wyobraźnia jest katalizatorem do przemiany wiedzy w pomysły, zaś nastawienie jest iskrą potrzebną do wprawienia silnika innowacji w ruch.

Wyobraźnia

Kreatywność w naturalny sposób wiąże się z wyobraźnią, wyobraźnia zaś potrzebuje właściwych pytań aby się rozwijać i podsuwać rozwiązania. Zamiast zamykających pytań typu “ile jest 5 + 5?” warto przeformułować pytanie: “jakie dwie liczby sumują się do 10?”, na które istnieje nieskończona liczba prawidłowych odpowiedzi. Wielkie odkrycia i zmiany, jak na przykład rewolucja kopernikańska, nie miałyby miejsca gdyby nie zadanie nowego kluczowego pytania. Tina proponuje kilka sposobów na ćwiczenie wyobraźni. Jednym z nich jest opowiadanie dowcipów, w którym istotą jest właśnie zmiana punktu widzenia. Innym jest łączenie ze sobą rzeczy które dotąd nie były powiązane i tworzenie z nich kombinacji. Jako przykład podaje japońską sztukę Chindōgu, która polega na tworzeniu rzeczy bezużytecznych, ale wyglądających na użyteczne. Kolejnym sposobem jest kwestionowanie założeń.

Wiedza

W motorze innowacji stworzonym przez Tinę Seelig wiedza jest zestawem narzędzi dla wyobraźni. Jednym ze sposobów zdobywania wiedzy jest uważność. Przez brak uważności tracimy możliwości dostrzegania zarówno problemów, które moglibyśmy rozwiązać, jak i samych rozwiązań.

Nastawienie

Aby zabrać się za rozwiązywanie problemów, potrzebujemy właściwego nastawienia, motywacji. Jeżeli chcemy osiągnąć postawiony sobie cel, a drogę do jego osiągnięcia traktujemy jak układanie puzzli, to może się okazać że nigdy go nie osiągniemy gdy zabraknie nam jakiegoś elementu układanki. Tworzenie innowacyjnych rozwiązań jest bardziej jak tworzenie patchworku – wykorzystujemy zasoby, jakie mamy w zasięgu i łączymy je ze sobą po to by stworzyć niesamowite rzeczy.

Środowisko

Środowisko, w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy nie jest bez znaczenia. Przedszkolaki wychowują się w kolorowej, rekonfigurowalnej przestrzeni, która stymuluje ich kreatywność. Po czym trafiają do szkoły, w której stoją rzędy równo ułożonych ławek przodem do tablicy, mają grzecznie siedzieć i nie rozmawiać, bo “milczenie jest złotem”. Takie środowisko niestety nie wpływa korzystnie na bycie kreatywnym.

Zasoby i kultura

Czyli wszelkie dostępne aktywa – nie tylko pieniądze, ale też przyroda, natura i procesy które wprowadziliśmy w życie, zasady kultury, które budujemy oraz zbiorowe przekonania, wartości i zachowania społeczności.

Wnętrze i zewnętrze wzajemnie się przenikają i nie mogą istnieć bez siebie nawzajem. Nasza wyobraźnia wpływa na środowisko, jakie budujemy. Im większą mamy wiedzę, tym więcej zasobów możemy ujawnić i wykorzystać. A im więcej mamy zasobów, tym więcej wiemy. Kultura i nastawienie również wzajemnie się przenikają i wpływają na siebie nawzajem. I co najważniejsze, aby tworzyć innowacje możemy zacząć z dowolnego miejsca na tej wstędze Möbiusa. I każdy z nas ma klucz do swojego silnika innowacji. Wystarczy go przekręcić by wprawić silnik w ruch.

Więcej na temat “silnika innowacji” znajdziesz w książce InGenius oraz w wystąpieniu Tiny na Talks at Google. Jeśli zaś zainteresował Cię ten wpis, zachęcam do przeczytania wpisu na naszym blogu na temat innej książki Tiny Seelig: “What I wish I knew when I was 20”.

 

Nie bądź taki, podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *