Alt+Tab czyli przełączanie kontekstu

Alt+Tab czyli przełączanie kontekstu

Czy zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, w której tkwisz nad konkretnym projektem czy wyzwaniem i nie możesz ruszyć z miejsca? Utknąłeś w martwym punkcie i brakuje Ci pomysłu, siły i energii by z niego wyjść? Trudno jest wybrnąć, gdy mózg prowadzi nas ciągle tymi samymi, utartymi szlakami myślowymi. Twyla Tharp w The Creative Habit (więcej o książce możecie przeczytać w poprzednim wpisie) nazywa taki stan koleiną i jako rozwiązanie proponuje kwestionowanie założeń, co jest bardzo sensownym pomysłem. Jeszcze innym narzędziem jakie może przyjść nam z pomocą w takiej chwili jest metoda  “Alt+Tab”, czyli przełączanie kontekstu.

Zdolności twórcze

Metoda dotyczy ćwiczenia jednej z sześciu wymienianych przez Edwarda Nęckę zdolności twórczych, a mianowicie dokonywania skojarzeń. Pozostałe zdolności to: abstrahowanie, rozumowanie dedukcyjne, rozumowanie indukcyjne, myślenie metaforyczne i dokonywanie transformacji na obiektach lub ich wewnętrznych reprezentacjach. W kolejnych wpisach będziemy proponować ćwiczenia wspomagające rozwój tych zdolności.

Klawisze

Skąd wzięła się nazwa? Zapewne większość z nas, a nawet pokuszę się o stwierdzenie że wszyscy którzy czytają ten wpis, korzysta z komputera. Aby ułatwić sobie pracę, stosujemy różne skróty klawiaturowe. Jednym z nich jest właśnie kombinacja klawiszy Alt oraz Tab, która pozwala nam w szybki sposób przemieszczać się pomiędzy otwartymi oknami programów które aktualnie używamy. Alt+Tab pozwala nam zatem w łatwy sposób zmieniać kontekst – przechodzić z przeglądarki internetowej do klienta pocztowego, aplikacji do odtwarzania muzyki, kalendarza i wielu innych, bardziej specjalistycznych programów które pomagają nam w naszej codziennej pracy. W taki sam sposób możemy wspierać nasz mózg – zmiana kontekstu pozwola na odświeżenie umysłu, wyskoczenie z koleiny i wprowadzenie się na bardziej kreatywne tory. A te w łatwy sposób prowadzą nas do poszukiwanego rozwiązania.

Jak to działa?

No dobra, to na czym polega ta metoda? Po pierwsze: odkładamy na bok problem, który nas nurtuje. Następnie ze swojego otoczenia wybieramy jeden obiekt, który akurat przykuł naszą uwagę. To może być cokolwiek – długopis, lampa, gitara, obraz, słuchawki, ptak, który właśnie przeleciał koło okna. Na kartce papieru (a najlepiej na małych 

karteczkach, np. post-itach) wypisujemy jak najwięcej skojarzeń jakie nam się pojawiają w związku z tym obiektem. Gdy już wyczerpiemy listę naszych skojarzeń (po fali tych najbardziej oczywistych wypisaliśmy również te bardziej odległe), patrzymy na tak utworzoną TABlicę skojarzeń i zastanawiamysię jak m
oglibyśmy je wykorzystać do rozwiązania naszego pierwotnego problemu – czyli przechodzimy do tworzenia ALTernatywnych rozwiązań.

Aby lepiej wytłumaczyć co i jak, weźmy banalny przykład: siedząc w domu nagle dopada Cię głód i zaczynasz się zastanawiać co by tu zrobić na obiad. Sprawdzasz co masz w lodówce, w szafkach, kombinujesz, ale nic konkretnego nie przychodzi Ci do głowy. I nagle widzisz przez okno srokę która siedzi na pobliskim drzewie. Zaczynasz się jej przyglądać, w którymś momencie wśród luźnych skojarzeń pojawia się m.in. gołąb pocztowy. W wyniku “nałożenia” tego skojarzenia na problem: “nie mam co zjeść na obiad” wchodzisz na pizzaportal i zamawiasz jedzenie ze swojej ulubionej restauracji ;)

Podsumowanie

Zazwyczaj podążamy szlakiem utartych myśli i skojarzeń. Wprowadzenie nowego obiektu wymusza szukanie nowych pomysłów. A oddalenie od problemu pozwala dostrzec niestandardowe rozwiązania.

Alt+Tab można w skrócie opisać w kilku krokach:

  1. Odsuń na chwilę od siebie problem, który zamierzasz rozwiązać.
  2. Wybierz dowolny obiekt jako odskocznię.
  3. Twórz luźne skojarzenia z tym obiektem.
  4. “Nałóż” powstałe skojarzenia na swój aktualny problem.
  5. Twórz rozwiązania, do których nie da się dojść idąc standardowym tokiem myślenia.

Zachęcam Cię do wypróbowania tej metody. A jak już ją zastosujesz, podziel się efektem w komentarzu :)

P.S. Pierwszy raz pokazywaliśmy Alt+Tab na jednym z naszych Kreatywnych Śniadań – zapraszam do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

 

 

 

Nie bądź taki, podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *